Епископ Јеротеј богослужио у Горњим Недељицама

У девету недељу по Педесетници, 25. августа 2024. године, Преосвећени Епископ шабачки г. Јеротеј је началствовао светом архијерејском Литургијом у храму Светог великомученика Георгија у Горњим Недељицама.

„Господ нас васпитава кроз јеванђелске приче и одељке које читамо. Тако је васпитавао и апостоле као будуће пастире који ће да воде верни народ Божији. Учио их је да треба да буду међу народом као што је Он био, хранио и исцељивао те људе од разних болести. Он је био Богочовек и за Њега није било опасности да може да се поколеба. Ми људи смо другачији, ми смо слаби, колебљивији и нисмо савршени као Он. Зато је потребно да као такви се сабирамо, да се молимо Богу, али да се некад удаљимо и да неке ствари повремено сагледамо са дистанце, да прикупимо нашу духовну снагу као што је наш Свети Сава чинио. Он је за време Часног поста се повлачио у испосницу близу манастира Студенице и тамо проводио четрдесет дана до празника Цвети, а потом се враћао у манастир да би прославио Страсну седмицу и Васкрсење Христово. Свети Сава је прво отишао на Свету Гору и сам испунио Јеванђеље и посветио се, а онда је дошао да просвећује српски народ. Захваљујући тој духовној сили је могао да проповеда Јеванђеље и да мири наш народ. Он је имао ту силу са висине, јер је проповедао Царство Божије као и Христос у Јеванђељу.

Са друге стране, Христос је апостоле и народ поучавао да увек будемо у броду Цркве. Када смо у тој лађи, и ако су животне буре, невоље и недаће око нас, не треба да се плашимо, јер смо у сигурном броду. Када смо у опасности треба да призивамо Господа, јер Он је близу. Некада нам се чини да Господ није ту, али Он у ствари испитује да ли смо Му верни, да ли слободно и искрено верујемо у Њега. У Цркви треба да живимо кроз личност и очи апостола Петра, јер Он има поверење према Христу као син према оцу који зна да га никад неће оставити“ – беседио је владика Јеротеј.

По завршетку свете Литургије, епископ Јеротеј је освештао фрескопис храма, а данашње сабрање је завршено трпезом љубави у парохијском дому.