У славу и част Светих мученика сурдуличких

опширније

We currently have no offer for you.

Main menu

You can download our main menu in a pdf file. A menu including all meals, drinks, and wines.

Download PDF

Taor restaurant Webflow template

Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије је началствовао 29. маја 2024. године, на празник Светих мученика сурдуличких, светом Литургијом у храму Светог великомученика Георгија у Сурдулици.

Стогодишњица од освећења спомен-костурнице Светих мученика сурдуличких биће наредних дана обележена на највишем црквеном и државном нивоу. Тим поводом, многострадални град Сурдулицу и њене благочестиве житеље 29. маја 2024. године је посетио предстојатељ Српске Православне Цркве, Његова Светост г. Порфирије, који је началствовао светом Литургијом у храму Светог великомученика Георгија уз саслужење преосвећене господе епископа врањског Пахомија, шумадијског Јована, тимочког Илариона, нишког Арсенија, осечко-пољског и барањског Херувима, ваљевског Исихија, шабачког Јеротеја, липљанског Доситеја и топличког Петра, као и високопреподобног архимандрита Методија, свештенства, монаштва и верног народа Божјег.

Нагласивши истину, често скривану и занемаривану, да је Сурдулица и њена околина света земља српска натопљена крвљу мученика, крвљу оних који су веровали у Христа и који ни на који начин нису хтели да одустану од себе, од свог рода и од своје Цркве, до мере и до тачке да су своје животе на крају положили за свој род и за своју Цркву, патријарх Порфирије је подсетио:

– И као што је народ Сурдулице увек кроз историју, а нарочито током Првог светског рата, дао своју жртву за свој род и за своју Цркву, тако је наш народ кроз читаву своју историју, од Светог Саве па до наших дана, а нарочито током Првог светског рата, када је пострадало толико наших људи да нема ниједног другог народа под капом небеском који је у односу на свој број толико пострадао. Бранећи своје огњиште, бранећи себе, па и у таквим приликама трудећи се да не чини злочине, него да бранећи себе одбрани оно што је његово; бранећи част, бранећи наравно и своју веру православну, крст часни и слободу златну, страдао је непрестано наш народ и у Другом рату и кад год је било оних који су хтели да му узму слбоду и који су тражили да се одрекне себе. Али увек после ратова наш народ је показивао ширину, ширио је руке према онима са којима је до јуче био у сукобу и неспоразуму, од којих је јуче трпио зулум, опраштао дугове њихове и трудио се да успостави нормалан живот. Зато је у најмању руку нечасно и непримерено, нарочито за то зна Сурдулица и то треба рећи на овом месту, да неко може – и тај неко није макар ко, него онај који је долазио у српску земљу и који је чинио злочине у нашем народу – да тај неко хоће да каже да је српски народ народ који чини геноциде.

Беседу патријарха Порфирија на светој Литургији у цркви Светог великомученика Георгија у у Сурдулици у целости можете прочитати ОВДЕ.

Уследила је величанствена улицама Сурдулице до Дубоке долине, месту страдања, бола и незаборава, стратишту на коме је бугарски окупатор свирепо побио неколико хиљада житеља Сурдулице, али и српских родољуба из Скопља, Гњилана, Призрена, Лесковца, Ниша. Осим у Дубокој долини, хиљаде Срба је најсвирепије убијено и на другим сурдуличким стратиштима попут Радичеве баре и Поповог моста.

– Будимо увек једно, једно у вери, једно у Христу, једно у врлини, једно у добру. Ми смо једни другима ближњи. Не можемо волети било кога другог који је од нас удаљен миљама километара а међусобно презирати једни друге, међусобно се мрзети, међусобно се делити. Нека наше различитости не буду поводи за поделе, нека не буду поводи за раздоре, него да буду разлог и полазна тачка за даривање умноженог свог дара своме ближњем, а то је сваки припадник нашег народа – поручио је Светејши Патријарх на крају празничне литије и чина освећења славских дарова. – Немојмо да мржњом будемо искључиви једни према другима, чак и када се међусобно не слажемо и када се споримо. Праштајмо једни другима, тражимо опроштај једни од других и немојмо дозволити да се на било који начин за нешто што је пролазно и јефтино откидамо, одвајамо и отуђујемо од себе – нагласио је патријарх Порфирије, лију беседу у целости можете прочитаи ОВДЕ.

Извор: СПЦ.РС