Епископ Јеротеј: Апостоли су темељи на којима почива Црква Христова

Његово Преосвештенство Епископ шабачки г. Јеротеј је на празник Сабора светих дванаест апостола служио свету архијерејску Литургију у храму посвећеном овом празнику у Доњој Оровици, који је данашњим сабрањем обележио сто осамдесет и пет година свога постојања.

У својој евхаристијској беседи, епископ Јеротеј је истакао:

„Молитвено и богослужбено правило наше Цркве подразумева да након празника Светих апостола Петра и Павла - Петровдана, који спада у дванаест великих празника, следећи дан славимо њихове сараднике на делу спасења људског рода - Сабор дванаест апостола. Тако се показује саборност Цркве, јер ми славимо свих дванаест апостола који су били око Христа, и са њима апостола Павла, и то су темељи на којима почива Црква Христова. Када читате Откривење Јованово, у њему ћете прочитати визију Светог Јована Богослова и виђење Небеског града Јерусалима, који ће Другим доласком Христовим постати наше вечно обитавалиште. Свети Јован Богослов тамо говори о дванаест врата за дванаест племена Израиљевих и говори о дванаест темеља  на којима су исписана имена апостола и сваки од тих темеља је од неког драгог камена.

На тај начин нам показује да Црква није заснована на једном или два апостола, ни на Петру ни на Павлу, већ на свих дванаест апостола, али да би могли да будемо уједињени у Једноме Гоподу Исусу Христу увек један у том сабрању по части и љубави преседава. Тај осликава и изображава самога Гопода Исуса Христа, али он у свом епископском или апостолском достојанству је раван са оним другима. Зато данас и славимо свих дванаест апостола и апостола Павла кога је Гопод накнадно призвао да би разбио сваку нашу логику, јер ми људи смо склони да све шематизујемо и претворимо у неко правило које намећемо другима. Господ је показао да он има слободу да у сваком моменту призове некога и да му да апостолско достојанство или у каснијој историји Цркве достојанство равноапостола.“

Након свете Литургије је уследило освећење принесених славских дарова и заједничка трпеза љубави.