Епископ Јеротеј: Безусловна вера је залог вечне заједнице Царства Божијег

На празник Светог великомученика Прокопија, 21. јула 2024. године, Преосвећени Епископ шабачки г. Јеротеј је служио свету архијерејску Литургију у параклису Спаљивања моштију Светог Саве при Епископској резиденцији у Касарским Ливадама.

„У данашњем Јеванђељу смо читали одломак о римском капетану, о његовој вери коју је Господ упоредио са вером Јакова – Израиља, оснивача изабраног народа. Господ нас овде поучава да оно што тражи од човека је његова вера и његово срце. Овај капетан је био Римљанин, није познавао Мојсијев закон, ни пророке, нити је припадао јеврејском изабраном народу, али  је имао срце и доброту попут цара Давида и волео је свога слугу до те мере да је дошао код Христа и тражио од Њега да га исцели.

Капетан и Христос су се мислима и срцима разумели и кад је Господ рекао да ће доћи у дом капетанов, он му је одговорио да је довољна само реч Његова и слуга ће бити исцељен. Видите како се срца међусобно препознају и како се добри људи међусобно препознају. Господ се удивио кад је видео тог човека, удивио се и похвалио његову веру, али је истовремено упозорио Јевреје да их познавање закона и заповести неће само по себи спасти, него да морају да стекну срце попут капетановог. Неће их спасити никаква механика, јер Господ хоће људе који га воле и који желе слободно да буду у заједници са Њим“ – беседио је владика Јеротеј.

У току свете Литургије, епископ Јеротеј је у свештени ђаконски чин рукоположио Верољуба Гајића.