Епископ Јеротеј: Кроз човекољубље и милосрђе стичемо љубав Божију

Преосвећени Епископ шабачки г. Јеротеј началствовао је светим евхаристијским сабрањем 10. марта 2024. године, у Недељу месопусну, у храму Преноса моштију Светог великомученика Георгија у Поцерском Метковићу.

„У данашњем Јеванђељу читали смо причу о Страшном суду, односно како ће да изгледа Страшни суд Христов. Будући да се приближавамо Великом посту, Јеванђеље нас поучава да није довољно само постити, молите се Богу и долазити у цркву у то време, него да су то све средства са којима треба да стекнемо љубав Божију. Да ли смо стекли љубав Божију видимо кроз наш однос са ближњима и зато се овде говори да ће у рај ући они који су Христа препознали у својим ближњима. Сваки наш ближњи, сваки човек, по учењу Цркве, је икона Божија.

Ова прича нас подсећа шта је смисао нашег живота и да је потребно да чинимо дела милосрђа. Потребно је да облачимо оне који су наги, жеднима да дајемо воду, гладнима храну, да посећујемо све оне који страдају у болестима, да развијамо емпатију која и произилази из човекољубља. Човек је створен да буде добар, да буде Бог по благодати, али само ако је у заједници са Богом и живи по заповестима Божијим тада остварује доброту, као што је то наш народ и изрекао у пословици: с ким си, такав си! Тако, драга браћо и сестро, искористимо сад овај период Великог поста, овај десетак који дајемо Богу, да пројављујемо плодове поста и молитве кроз дела милосрђа и да развијамо емпатију према свима онима који страдају“ – беседио је Владика Јеротеј.

На светој Литургији је саслуживало свештенство архијерејског намесништва шабачког другог.