Епископ Јеротеј: Пуцњи у Николу су пуцњи у сваког од нас

Преосвећени Епископ шабачки г. Јеротеј је служио опело 20. јула 2024. године у храму Светог великомученика Георгије у Драгинцу полицајцу Николи Крсмановићу, настрадалом на дужности 18. јула 2024. године у Липничком Шору.

Поред најближих чланова породице, опелу су присуствовали: г. Ивица Дачић, потпредседник Владе Републике Србије и министар унутрашњих послова; високи функционери Министарства унутрашњих послова; представници Града Лознице; као и многобројна родбина, свештенство, пријатељи и колеге почившег Николе.

По завршетку опела, непрегледна поворка је испратила земне остатке упокојеног до месног гробља у Јаребицама, где ће они почивати до Другог и славног доласка Гоподњег.

У блаженом уснућу вечни покој подај, Господе, уснулом слуги свом Николи и подари му вечни спомен.

Слово епископа Јеротеја на опелу полицајцу Николи Крсмановићу

У име Оца и Сина и Светога Духа.

У Светом Писму пише: У спомен вечни биће праведник и Блажени су које си изабрао и примио, Господе, успомена је њихова из нараштај у нараштај. Заиста се све ове речи могу применити на нашег уснулог брата Николу јер је он, по сведочанствима многих, био младић за пример. Стога, склонивши на тренутак тугу, започнимо ово надгробно слово речима благодарења.

Ожалошћени родитељи и родбино, пријатељи и колеге нашег уснулог брата Николе,

Благодаримо Свевишњем Господу и његовим родитељима Миленку и Љиљани који су нам подарили још једног јунака Косовског Завета, достојног сина нашег рода и наше Свете Цркве, нови темељ и нову међу жртвене љубави према ближњем, оне љубави за коју апостол Павле каже да не тражи и не познаје ништа своје, него живи и дарује се за живот другога.

Пуцњи у Николу и Вјекослава су пуцњи у сваког од нас. Сваког од нас је погодио куршум али нам није направио рану на телу, него на души, јер је Никола за све нас положио свој живот и поднео жртву, испуњавајући тако Христове речи да од ове љубави нема веће него кад ко живот свој положи за пријатеље своје, за ближње своје.

Таква је била љубав и жртва овог младића који је, док смо сви ми мирно спавали, бдио над нама.  Мирно смо спавали и не слутећи да под окриљем ноћне таме и насупрот те љубави постоји неко ко је спреман да сеје плодове ужаса, патње и смрти.

Изнад одра нашег брата нећемо да стојимо погнутих глава, већ дижемо лица своје ка Небесима, ка Створитељу свега, и благодаримо му на свима онима, попут нашег Николе, који још овом земљом ходају или су ходили, а који у свом лику и животу сабирају оно најлепше и најсветије: веру, љубав, храброст и доброту. Никола заслужује да га, због његових дела, довека помињемо у причама и сећањима, али, пре свега, у молитвама Васкрсломе Христу, једином Победиоцу смрти и Дародавцу живота вечнога.

Сабрани овде, у мученичком Драгинцу, где су хумке и гробови више од 3000 невино побијених људи, наших предака, придодајемо им и ми још једног новомученика, њиховог потомка. Овим сведочимо да је и наш род достојан Творца, да небо изнад нас није премреженом паучином већ да род наш и даље рађа див јунаке, а не кукавице. Памтимо и не заборављамо времена, када су управо овакви младићи на својим плећима носили најтежа бремена, остајући притом верни својој држави, свом роду и својој Мајци Цркви, као достојни потомци својих светих предака и истинска деца Божија. Њихова срца била су попут најлепшег цветног врта преиспуњеног најразличитијим миомирисним врлинама. Управо такав један врт било је и срце нашег брата Николе, чији живот, његови познаници, кратко описују једном реченицом: ОД ЊЕГА БОЉЕГ НИЈЕ БИЛО!

Драга браћо и сестре, свака реч утехе у овом моменту може се учинити као зрно прашине на ветру. Са смрћу драге нам особе и део нас умире, али нам вера у Васкрсење Христово и живот вечни даје чврсту наду да је овај растанак само привремен и да нас ништа не може раставити, па ни сама смрт, од оних које волимо. Помолимо се зато Васкрсломе Господу да нашем брату Николи дарује рајско насеље, да душу његову настани у месту светлом, у месту цветном, у месту одмора, тамо где нема бола, туге, суза и уздисаја, већ где је радост бесконачна.

Бог да му души прости!