Епископ Јеротеј: Веру сведочимо својим животима

На празник Светих праведних богородитеља Јоакима и Ане, 22. септембра 2023. године, поводом век и по од подизања храма, Његово Преосвештенство Епископ шабачки г. Јеротеј служио је свету архијерејску Литургију у храму Успења Пресвете Богородице у Липолисту.

„Данас молитвено обележавамо јубилеј - 150 година од подизања овог храма. Сваки храм је битан, јер се у њему служи света Литургија, која је извор освећења и прозор из којег Царство Небеско улази у овај свет. Неопходно је да се зидају храмови као места молитве, сабирања и  места где се служи света Литургија. Зато треба да се сећамо оних који су подигли овај свети храм, који су својим молитвама натопили читав овај простор. Када дођемо у њега и када се молимо осећамо да се мисли сабирају саме од себе на молитву. То је зато што наши преци када су градили ове храмове нису само физички уграђивали цигле у овај храм, него су и читаву душу и читав свој живот уградили у зидине овога храма.

Ми смо дужни да се бринемо о овој светињи, да је чувамо и обнављамо, али пре свега да обнављамо сами себе долазећи у храм и молећи се Богу. Ако то не чинимо онда жртва оних који су подигли овај храм је узалудна, а ми чинимо себи духовну штету, али и жалостимо претке који нас са неба гледају, плачу и тугују што се ми не молимо Богу и тако доводимо у питање и наше спасење и спасење наших потомака. Јако је битно да постоји континуитет, да се не прекида, да ми по узору на наше претке гледамо на наше потомке, и да им подижемо храмове, али да им веру сведочимо и својим животима“ – беседио је Владика Јеротеј.

Након свете Литургије уследио је културно-уметнички програм, а данашње сабрање је завршено заједничком трпезом љубави.