Епископ шабачки г. Јеротеј: Пресвета Богородица је најбољи узор у смирењу

У петак Цветне седмице, на празник Благовести, 7. априла 2023. године, Преосвећени Епископ шабачки г. Јеротеј служио је Свету Архијерејску Литургију у храму Успења Пресвете Богородице у Липолисту.

Вести које је Архангел Гаврило донео Пресветој Богородици су благе, добре и радосне вести. Тако је и сам празник именован Благовести, јер је Бог преко свог Архангела Гаврила објавио свету да је коначно дошао час избављења људског рода од смрти, болести, пропадања, страдања и мука. Објавио је како се Херувим склања са улазних врата у Рај, да ће човек поново моћи да уђе у Рај после толико хиљада година колико му је било забрањено да у њега уђе.

Празник Благовести нам је дат у Великом посту као једна утеха, да нас подсети на почетак спасења, које је било повезано са постом, молитвом и смирењем, јер је Пресвета Богородица упражњавајући пост и молитву постала пример смирења и скромности због тога што она није ништа себи приписивала, него Господу. Пресвета Богородица својим огромним смирењем захваљујући коме се удостојила да роди превечнога Бога, удостојила се невероватне части, којом постаде, изнад свих створења Божијих, како каже богослужбена химна: часнија од херувима и неупоредиво славнија од серафима.

Након Божанствене службе и укрепљујућих речи Архипастира, сви присутни су се сабрали, у наставку заједничарења, око трпезе љубави.