Ходочашће светињама Косова и Метохије

Са благословом Његовог Преосвештенства Епископа шабачког г. Јеротеја, чланови хора ,,Сабор српских Светитеља" из Бање Ковиљаче и хора ,,Свети Роман Слаткопојац" из Лознице, за досадашње залагање, љубав према Цркви и Богу, као и редовно појање сваке недеље на светој Литургији и приликом канонских посета епископа Јеротеја, даром епископа су награђени ходочашћем светињама Косова и Метохије. На овом дводневном путовању, руковођени диригентима проф. Даницом Кокановић и протођаконом Зораном Кокановићем, својим појањем оживели су акустику древних манастира наше јужне покрајине.

Првог дана путовања, по доласку у манастир Драганац, хористи су молитвено учествовали на светој Литургији. По благослову игумана манастира, оца Јустина, појали су свету Литургију. Након манастира Драганца, посетили су древни манастир Грачаницу, последњи манастир који је саградио Свети краљ Милутин, а после обиласка ове светиње, чланови ова два хора обишли су царски град Призрен. Након обиласка Богословије, посетили су срце Призрена, спаљену цркву Богородицу Љевишку. Помоливши се пред чудотворном иконом и заблагодаривши Богу, упутили су се ка манастиру Светих Архангела, где су се поклонили месту гроба цара Душана, а у манастирском конаку су ноћили.

Другог дана путовања, присуствовали су светој Литургији у Манастиру Високи Дечани, где су чули древно појање дечанских монаха које је допринело још јачем молитвеном утиску и лепоти богослужења. Након Високих Дечана, кренули су ка престоници српских патријараха, чувеној Пећкој Патријаршији. Саслушавши невероватан историјат манастира, поклонили су се и чудотворној Икони Пећкој Красници.

Последњу дестинацију овог духовног путовања, као круну ходочашћа, обишли су манастир Бањску. У манастиру Бањска целивали су кивот Светог краља Милутина, чије мошти се тренутно налазе у Бугарској. Дух Васкрслог Косова уселио се у наше хористе, који ће ово путовање памтити, а Грачаницу, Дечане, Пећ заувек носити у срцима.