Педесетница у Саборном храму у Шапцу

Преосвећени Епископ шабачки г. Јеротеј је 23. јуна 2024. године, на празник Силаска Светог Духа на апостоле – Педесетницу, служио свету архијерејску Литургију у Саборном храму Светих апостола Петра и Павла у Шапцу.

„Педесети дан од Васкрсења, када су апостоли били сабрани у горњици, Свети Дух је сишао на њих у виду пламених језика. Апостоли су почели да говоре разне језике, односно како тумаче црквени оци, они су говорили својим језицима, али Бог је омогући да сваки од тих народа који су се сабрали тада у Јерусалиму чују проповед на свом језику. Тако су слушајући проповед апостола Петра, који је говорио о спасењу сваког човека, о Сину Божијем, Који се вазнео и васкрсао, слушали реч спасења на свом језику. Бог, Који је помешао људима језике када су хтели у својој гордости да граде Вавилонску кулу, сада је даровао Духа Свог Светог да би људи могли поново да се разумеју и да дођу у јединство, да буду један Адам, Нови Адам – Христос.

У својој проповеди у Јерусалиму, апостол Петар је позвао на покајање, које је нераскидиво од исповедања Христа као  Сина Божијег и крштења за вечни живот. Из ове проповеди апостола Петра и догађаја Педесетнице, уследило је крштење многих сабраних тада у Јерусалиму. То је био настанак језгра прве Цркве, која се потом раширила по читавом свету и зато овај догађај Педесетнице се назива и рођендан Цркве. Господ по Свом обећању нас није оставио саме, него нам је послао Духа Утешитеља да буде са нама, да када год се саберемо двоје или троје Духом Светим, Бог је тада са нама и ми смо Црква“ – беседио је владика Јеротеј.

У вечерњим часовима, епископ Јеротеј је молитвено присуствовао празничном Духовском вечерњем богослужењу у Саборном храму, током ког је прочитао Духовске коленопреклоне молитве.