Послушање је изнад поста и молитве - Теодорова субота у манастиру Радовашница

____________________________

На Теодорову суботу, прву суботу Часног поста, 4. марта 2023. године, Епископ шабачки г. Јеротеј служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Радовашница. Преосвећеном Епископу саслуживали су архимандрит Николај (Малишић), игуман манастира Радовашнице и свештенство шабачког архијерејског намесништва.

„У суботу прве недеље поста славимо успомену на Светог Теодора Тирона и на чудесан догађај који се десио у четвртом веку. Свети Теодор је био хришћанин, регрут у римској војсци, који је, одбацивши да се поклони идолским жртвама пострадао за Христа чиме је удостојен небеског венца у Царству Божијем. Свети Теодор нам сведочи како за нашу веру није битно на ком смо положају у друштву и Цркви, јер то добијамо као дар, него да је питање вере везано за нашу слободу и опредељење, што је он посведочио својим часним животом. Сећајући се Светог Теодора, Црква нас подсећа на догађај из 4. века када је завладао богоборни цар Јулијан Одступник, који је намеравао да Римско царство из хришћанства врати у незнабоштво и идолопоклонство. Одрастао међу хришћанима, и сам крштени хришћанин, познајући хришћанске обичаје, наредио је да се у прву суботу Свете Четрдесетнице, када хришћани држе строги пост, сва храна на пијаци замени са храном која је покропљена крвљу идолских жртава које су се приносиле у незнабожачким храмовима. На тај начин је желео да оскрнави хришћански пост. Господ шаље свог великог угодника Светог Теодора Тирона који се јавља Епископу града Цариграда да му каже да хришћани тај дан не иду на пијацу и купују храну, него да тај дан скувају и једу жито и тако сачувају свој пост.

У спомен на овај догађај ми данас кувамо и једемо жито, сећајући се Светог Теодора Тирона и пројављеног Божијег чуда тог дана. Овај догађај нам казује да је у хришћанству битна и форма и суштина, јер видимо да је сам Господ интервенисао како хришћани не би прекршили пост тога дана. Дакле, треба да постимо како нам је наша Црква прописала, јер је послушање изнад поста и молитве. Не треба да спроводимо своју вољу, јер се у Цркви спасавамо као у једном сигурном броду који плови кроз море овог живота у мирну луку - Царство Божије, Нови Вечни Јерусалим.“

Манастир Радовашница, посвећен Светим Архангелима Михаилу и Гаврилу, налази се у истоименом селу у подножју планине Цер. Задужбина је краља Драгутина. Поделивши судбину свога народа, манастир је паљен и рушен за време Турака, за време Првог светског рата, да би 1941. године био порушен и од стране Немаца. Након Другог светског рата се кренуло у његову обнову, док је садашњи облик добио пре десетак година.

No items found.




________________________