Слава хора Саборног храма у Шапцу

На празник Светог Јована Богослова, по завршетку вечерњег богослужења, Преосвећени Епископ шабачки г. Јеротеј је освештао принесене дарове у славу и част Светог Јована Богослова, небеског заштитиника хора Саборног храма Светих апостола Петра и Павла у Шапцу.

Честитајући славу, владика Јеротеј је у свом поучном слову истакао:

„Прве и најлепше хришћанске химне су произашле из пера Светог Јована Богослова. На првом месту то је увод у његово Јеванђеље и његово слово о Логосу. Такође, најдубље беседе Христове које говоре о светотројичном односу, о односу према ученицима и Цркви, записао је Свети Јован као Његов најмилији ученик, напрсник и онај који Му је био најближи.

У Првосвештеничкој молитви, Христос позива и моли се да сви буду једно, као што је Он са Оцем и Светим Духом. Нешто касније ову мисао развија Свети Игњатије Богоносац, ученик Светог Јована, у једној посланици и каже да читава Црква треба да звучи као један велики хор, у којем епископ, као архипастир читаве Цркве, даје тај тон на основу кога се усаглашава читава Црква. Ми то живимо на свакој светој Литургији када служимо и када ви као хор појете. Покушавамо да будемо једна симфонија, једно сагласје, не само у музичком смислу, него пре свега у љубави и у усаглашавању наших душа и вере у Свету Тројицу – Оца, Сина и Светога Духа“.