СЛАВА ОПШТИНЕ МАЛИ ЗВОРНИК

На празник Светог великомученика Прокопија, славу општине Мали Зворник, Преосвећени Епископ шабачки г. Јеротеј је присуствовао вечерњем богослужењу у храму Сабора српских светитеља у Малом Зворнику. По завршетку вечерњег богослужења, епископ Јеротеј је са свештенством Епархије шабачке предводио литију улицaма Малог Зворника. На платоу испред општине Мали Зворник, у молитвеном присуству г. Зорана Јевтића, председника општине Мали Зворник, и општинског руководства, освештани су славски дарови.

По повратку у храмовну порту, преосвећени владика је у свом празничном слову истакао:

„Јасно је зашто је верни народ Малог Зворника изабрао Светог Прокопија за заштитника и небеског покровитеља своје општине. То је зато што се Подриње, а посебно овај живописни предео између хучне Дрине и горде Борање и Јагодње, који сачињава општину Мали Зворник, као ретко који крај наше земље, може похвалити својом историјом и својим богатствима. Говорити о свему томе, дугачак је и изазован подухват. Зато ћу само рећи да овај подрињски градић постоји готово колико и сама река Дрина, а да је његов историјски ход одвајкада саобразан њеном неукротивом и кривудавом току. О томе нам сведочи и древни град византијског цара Јустинијана и српског кнеза Часлава на Орловинама повише данашњег зворничког насеља. О томе нам сведоче и остаци једне од највећих цркава из доба Византије на овим просторима. Доказ за то су споменици из времена краља Драгутина и деспота Ђурђа Бранковића. Време турске владе посебно је било тешко и трагично за ове крајеве нашег народа. Зато је још јасније због чега су Зворничани своју општину подарили, тј. поверили на чување и молитвено заступништво Св. Прокопију. Једном речју, заједнички именитељ и спона између Светог Прокопија и Малог Зворника, али и града имењака са друге стране највеће српске реке, јесте мучеништво – мучеништво за Христа и веру његову. Управо због те вере свих вас, али и свих ваших предака и претходника на овој земљи, као и због богатства историје ваше општине, Мали Зворник је мали само по своме имену, тј. по својој површини у поређењу са Зворником у Српској Републици. По свему другом он је био велики, а биће и надаље, док год сви ви, његови житељи, будете чували своју веру и своје српско име. Да ће тако бити, у то сам дубоко уверен“.