Слава Покровског храма у Лозници

Преосвећени Епископ шабачки г. Јеротеј је началствовао 14. октобра 2024. године, на празник Покрова Пресвете Богородице, светом Литургијом у храму Покрова Пресвете Богородице у Лозници.

Преосвећеном епископу саслуживали су: архимандрит Гаврило, игуман манастира Светог Николе на Озрену (Епархија зворничко-тузланска); архимандрит Николај, духовник манастира Троноша; протосинђел Павле, игуман манастира Свете Марине у Липничком Шору; протојереј-ставрофор Драгиша Стефановић, архијерејски намесник шабачки први; протојереј-ставрофор Небојша Миловановић, архијерејски намесник лознички; протојереј-ставрофор Станко Тривуновић, старешина Саборне цркве у Шапцу; протојереј Илија Митрић, архијерејски намесник мачвански; протојереј Влада Јевтић, секретар ЕУО Епархије шабачке; протојереј Борисав Пурић, старешина храма Вазнесења Господњег на Лагатору; протојереј Славен Вукомановић; старешина храма Свете Тројице на Летњиковцу; јереј Никола Ковачевић, старешина храма Светог Василија Острошког у Касарским Ливадама; јереј Горан Поповић, старешина храма Покрова Пресвете Богородице у Лозници; протођакон Немања Ристић, службеник Епархије шабачке; ђакон Иван Јевтић, благајник ЕУО Епархије шабачке; ђакон Јован Јанчић, вероучитељ.

Честитајући празник и славу свештенству и верном народу, епископ Јеротеј је у својој беседи истакао:

„На данашњи празник треба да се подсетимо реалног Божијег присуства, као и присуства Мајке Божије и свих светитеља у нашем животу, али и чињенице да због наших грешака, слабости и страсти Бог нас није удостојио да их видимо. Они су данас овде са нама присутни, као што су присутни на свакој светој Литургији која се служи. У светој Литургији учествује и земаљска и небеска Црква, јер у Богу нема мртвих, него су сви живи. Са друге стране, овај празник нас такође подсећа да Бог заиста учествује реално у животима нашим и треба да будемо тога свесни када се налазимо у неким искушењима и када доносимо неке одлуке. Треба да будемо свесни да Бог постоји, да Му се молимо и да допустимо да нам помогне и да уђе у наше мале животе. Треба да се молимо сви овде заједно и за проблеме које имамо као  народ, да нам Господ помогне да то решимо. Богу је све могуће, како каже Свето Писмо, само треба имати вере и отворити своје срце за Бога и светитеље Божије. Они ће нам помоћи и нема те ситуације која не може да се реши, а то нам и овај дивни храм потврђује. Он је подигнут на овом месту где се некад одлучивала судбина нашег народа. Наши преци нису се само уздали у светло оружје и своју храброст, него у Божију помоћ и помоћ Мајке Божије. Доказ тога је овај храм који је саграђен у спомен и захвалност Мајци Божијој и дарованој нам слободи”.

На крају Литургије је уследио троструки опход око храма и освећење принесених славских дарова.

Благољепију данашњег богослужења је допринео хор „Свети Роман Слаткопојац” при Покровском храму, којим диригује протођакон Зоран Кокановић, који је данас прославио и свог небеског покровитеља.

Данашње сабрање је завршено заједничком трпезом љубави, током које се присутнима обратио отац Горан Поповић, старешина Покровског храма, изражавајући благодарност епископу Јеротеју, породици Лекић, домаћинима славе, као и свим сабраним у радости данашњег празника и славе храма Покрова Пресвете Богородице.