Слава Саборног храма у Шапцу

Преосвећени Епископ шабачки г. Јеротеј је на празник Светих апостола Петра и Павла - Петровдан, поводом храмовне славе, началствовао светим евхаристијским сабрањем у Саборном храму Светих апостола Петра и Павла у Шапцу.

„Да би посрамио људску памет и мудрост, Господ је изабрао Петра, рибара из незнабожачке Галилеје, да буде апостол Јудејима. Баш оног кога су они презирали, њему је Господ дао да проповеда Јеванђеље. Није дао неком најугледнијем првосвештенику кога су сви признавали, него је одабрао рибара из града Витсаиде на обали Генисаретског језера. Са друге стране имамо једну велику личност, апостола Павла, који је био фарисеј, познавалац Мојсијевог закона, одраслог и школованог код једног од највећих јеврејских учитеља Гамалила. Он који је горео ревношћу за Богом пре него што је постао хришћанин, чак био ревносни прогонитељ хришћана, њега је сад Господ одобрао не само да проповеда Јеванђеље онима против који се борио, него да проповеда незнабожцима које су фарисеји презирали из дна душе и сматрали бићима нижим од себе. Видите како се Бог у немоћи показује и изврће нашу логику. Управо је апостолу Павлу дао да иде међу Грке, да иде међу Римљане и да њима говори о Богу Који се открио преко Свога Сина као Света Тројица. Једна групица људи, њих дванаест ученика Христових и седамдесетак у том ширем кругу, је променила читаву Васељену. Требало је да прође око три века и да се роди цар Константин, који је дао слободу хришћанима, а за само три века хришћанство је постало доминантна вера“ – беседио је владика Јеротеј.

У току свете Литургије, епископ Јеротеј је у свештени јерејски чин рукоположио ђакона Тому Јанковића.

По завршетку свете Литургије уследило је освећење принесених славских дарова и трпеза љубави.