Света архијерејска Литургија и рукоположење у храму Вазнесења Господњег на Лагатору

Преосвећени Епископ шабачки г. Јеротеј је 4. фебруара 2024. године, у тридесет пету недељу по Духовима, началствовао светом архијерејском Литургијом у храму Вазнесења Господњег на Лагатору

„Данас прослављамо два празника. Први празник је посвећен данашњој недељи, где смо читали јевађелски одељак о чуду над слепим код Јерихона, који је духовно прогледао. Његове физичке очи су биле затворене, али су његове духовне очи биле будне. Када се сусрео са Господом Исусом Христом, о Коме је само могао да слуша, јер Га није могао видети, и чувши да пролази Господ, повикао је Господу, а Господ видевши његову веру, видевши отворене његове духовне очи, даровао му је и физички вид да би пројавио и похвалио његову веру. Поверовавши у Њега, није Га више звао Сином Давидовим, него Га је исповедио као Господа, Сина Божијег.

Други велики празник је рукоположење нашег драгог брата Предрага у чин ђакона. Њему је дата благодат која је дата и првом архиђакону и мученику Стефану. Први ђакони су рукоположени да служе око трпеза: трпезе љубави и часне трпезе. Ђакон значи служитељ, онај који добровољно служи, који из љубави служи и који брине и о сиромашнима, болеснима и удовицама. Из ове службе видимо да је она благодатна, јер Свети Дух силази преко руку епископа, апостолских наследника, јер је епископска служба апостолска служба и преко ње Свети Дух силази и облагодаћује и даје службе свима у Цркви. Увек треба имати на уму да све свештеничке службе у Цркви су ствар благодати Божије. Наш народ је увек волео и поштовао своје свештенство, јер од свештенства иде благодат, а свештенство настоји да у љубави служи повереном му народу Божијем“ – беседио је Владика Јеротеј.

У току свете Литургије, Епископ Јеротеј је у свештени ђаконски чин рукоположио Предрага Мијаиловића, дугогодишњег вероучитеља Епархије шабачке.