Света архијерејска Литургија на Велику суботу

На Велику суботу, 15. априла 2023. године, у Саборном храму Светих апостола Петра и Павла у Шапцу, Преосвећени Епископ шабачки г. Јеротеј служио је свету архијерејску Литургију.

Ево нас надомак и у освитању празника Васкрсења Господњег. До Новог Завета субота је била главни дан за Јевреје, а Новим Заветом за нас хришћане, због Васкрсења Господњег, главни дан постаје недеља. Стварајући свет шест дана, Бог је седми дан одлучио да почине од дела својих, јер све што је учинио је било добро, како каже Свето Писмо. Света четрдесетница представља наш десетак у току године који ми приносимо Богу, а ова страсна седмица представља најузвишенији део нашег приноса Господу. Субота страсне недеље, Велика субота, је најузвишенија субота, јер је у њој Гопод починуо од дела које је чинио током страсне недеље, а све је то Божији домострој спасења од смрти, греха, пропадљивости и ђавола. Починувши од дела својих, Господ је на ову Велику суботу  телом својим у гробу, а душом је сишао у ад, где је ослободио сужањства праведнике и разорио врата ада.

Данашња Велика субота се строго пости, за разлику од осталих субота када служимо светe Литургије, а Црква нас учи да са страхопоштовањем и молитвом дочекамо Васкрсење Христово.