Света архијерејска Литургија у манастиру Светих мученика Романових у Стрмову

Преосвећени Епископ шабачки г. Јеротеј је началствовао 9. октобра 2024. године, на празник Светог Јована Богослова, светим евхаристијским сабрањем у манастиру Светих мученика Романових у Стрмову.

Преосвећеном епископу саслуживали су: архимандрит Филимон, игуман Светоархангелског манастира у Каони; јеромонах Митрофан, игуман манастира Светих мученика Романових у Стрмову; протонамесник Петар Цвејић, архијерејски намесник азбуковачки; и ђакони Епархије шабачке.

„Свети Јован је био најмилији ученик Христов, Његов напрсник, онај који се ослањао на груди Његове и коме је Бог дао да зна тајне Божијег домостроја. Свети Јован је био најмилији ученик Христов, јер је и он имао највећу љубав. Када су се сви апостоли разбежали, уплашили од Јевреја, када су Господа разапели на крст, уз Пресвету Богородицу и још неколико жена остао је једино Свети Јован Богослов, показујући да нема веће силе од љубави Божије. Та љубав му је дала невероватну храброст и снагу. На том примеру се види да се није бојао чак ни смрти. То пише и у његовој посланици и његовом Јеванђељу, да савршена љубав изгони страх напоље, а на другом месту каже да је страх Божији, не овај наш људски, почетак мудрости. Када се односи граде и развијају на страхопоштовању и вери, љубав Божија расте. Колико је расла та љубав видимо и кроз то да му је Господ открио тајне које ће се десити на крају времена. Ово је Свети Јован записао у Откровењу и оставио та пророчанства на утеху потоњим хришћанима“ – беседио је владика Јеротеј.

На крају свете Литургије, владика Јеротеј је освештао принесене славске дарове Хришћанске православне заједнице из Љубовије, која Светог Јована Богослова слави као свог небеског покровитеља.

Данашње сабрање је завршено заједничком трпезом љубави у манастиркој трпезарији.