ТРОСТРУКИ ЈУБИЛЕЈ У СВИЛЕУВИ

На празник Светих Сергија и Вакха, 20. октобра 2024. године, прослављено је 140 година од подизања храма Светог архиђакона Стефана у Свилеуви, као и још два значајна јубилеја: 220 година од Боја на Свилеуви и 250 година од рођена попа Луке Лазаревића. Прослава јубилеја је почела светом Литургијом, којом је началствовао Преосвећени Епископ шабачки г. Јеротеј, уз саслужење свештенства Епархије шабачке и у молитвеном присуству великог броја верног народа.

У наставку је уследила Свечана академија, а у свом обраћању владика Јеротеј је истакао:

„Нема дана у години, а да се ми Срби не бисмо имали сетити неког важног догађаја или неке знамените личности из наше историје, која са тим даном стоји у вези. И то не само једнога догађаја или једне личности, већ и по неколико њих у само једноме дану. Ово подсећање на нашу прошлост посебно је лепо и корисно у годинама јубилеја, јер су такви моменти благословене прилике да освежимо своје историјско памћење и да извршимо једну смотру над собом, да увидимо где се то ми данас налазимо у односу на завете и поуке минулих времена. Велики јубилеји приличе великим местима, а више њих у једној години само реткима међу њима. Отуда је велика радост и част када се једном оваквом месту, као што је ваша и наша Свилеува, укаже прилика да у истој години прослави два јубилеја, који по своме значају у многоме прелазе међе овога села. Први јубилеј је, као што Вам је добро познато 140. годишњица постојања данашње цркве свилеувске, док је други 220. годишњица чувеног Боја на Свилеуви, једне од првих победа нашег народа у Првом српском устанку. Овим јубилејима ја бих придодао и трећи, а који стоји у блиској вези са њима: у питању је 250 година од рођења посавотамнавског витеза и устаничког војводе попа Луке Лазаревића, који је поникао, управо овде, у Свилеуви“.

У културно-уметничком програму су наступили  КУД „Тамнавски опанчићи“ и етно групе „Храм“ и „Завет“ из Лађарка.

Прослави јубилеја су присуствовали г. Верољуб Матић, народни посланик, и г. Душан Илинчић, председник општине Коцељева.

Прослава је завршена заједничком трпезом љубави у порти храма у Свилеуви.